Се Земаат Во
Недела, 3ти Септември, 2023

Одбројување до забавата

00months
00days
00hours
00minutes
00seconds

Се гледаме таму?

Кажи ни пред 1ви Август.

Оана

Невестата

Димитар

Младоженецот

Нашата приказна

Photo

Како се запознавме

На 21 август 2018 година, кога Оана штотуку заврши со изведба на приказна во Мезраб, локално место и бар, ѝ пријде еден Македонец кој ќе стане важен дел од нејзиниот живот. Тој човек беше Горјан, кумот на брачниот пар, кој брзо го претстави својот најдобар пријател, идниот младоженец. По малку ласкање, неколку шеги и ветувања за нова маица инспирирана од балканската кујна, Димитар го доби бројот на Оана. И да, таа ја доби својата маица.

Единствената причина зошто воопшто го знаеме датумот на овој ден, е затоа што нашиот сведок и деверуша, Си, исто така беше таму таа вечер и успеа да ни даде неверојатен подарок: фотографија од последниот момент пред нашите животи засекогаш да се променат.

Photo

Нашиот прв состанок

На 14 октомври 2018 година, планираната 3 члената дружба се претвори во пријатен тет-а-тет кога Горјан имаше „неочекувана работа” во последен момент. Се запивме бокали Moscow Mule (пијалок во кој ќе можете да уживате за време на нашиот прием) и останатото е историја.

Ова е и датумот што го сметаме за наша годишнина.

Photo

Како она го запроси

Оана го запроси Димитар за партнерство, со пар манжетни од метеорит кои ќе се на неговите ракави за време на нивната венчавка.

Тие станаа регистрирани партнери на 2ри ноември 2020та година (дата на која е и брачната годишнината на родителите на Оана), за време на мала пандемиска-шик церемонија со нивните 3 сведоци: Си, Мина и Павел.

Photo

Како он ја запроси

Димитар ја запроси Оана на прекрасниот кањон Матка, опкружен со нивните родители, нивниот кум и еден од нивните најдраги пријатели. Прстенот некако испадна токму она што таа го сакаше, иако беше целосно изненадување, а моментот проследен со аплауз од група туристи што минуваа. Одма после кој облаците конечно го испуштија долго држениот летен дожд, младоженците се упатија назад кон своите автомобили, облеани во радост и топлина.

Photo

Како потпишаа

Оана и Димитар се легално во брак од 14ти март 2023та година. Потпишувањето се одржа во нивната локална општинска канцеларија во Димен, поддржани од нивните родители (лево надесно: Зоран, Ирена, Кармен и Кристи).

Церемонијата беше кратка, брза и речиси воопшто не се случи, бидејќи холандскиот прагматизам значеше дека службениците треба да бидат убедени дека потпишувањето на брак на истиот штанд каде што може да ја земете возачката дозвола, можеби сепак не е најромантична работа. И дека да, иако сте регистрирани партнери, сепак би сакале да ја одбележите транзицијата кон брак, дури и ако тие се „во основа иста работа“.

Денот, друштвото и делот да се биде во брак со твојот најдобар пријател, беше сè она што тие секогаш го посакувале.

Локации

Церемонија

Кога
КадеМанастир „Свети Пантелејмон“

X9GF+QQ5, Горно Нерези 1010, Скопје

Види на мапата

Рецепција

Кога
КадеВила Ина

Улица Водно (Горно Нерези), 1000 Скопје

Види на мапата

After-party

Кога
Кадеклуб Маракана

2C4F+F4M, Скопје 1000

Види на мапата

Photo
Photo
Photo
Photo
Photo
Photo
Photo